Інформаційний бюлетень
березень 2021
https://96334.seu2.cleverreach.com/m/12549527
Люба читачко та любий читачу!
Поки я звертаюся до Вас, пишучи ці рядки, Мюнстер вдягнувся в чудові зимові шата. Середина лютого, і місто повністю оповите снігом. Така кількість снігу є досить незвичною для нашого міста. Громадський транспорт відпочиває, а люди добираються пішки. Наш стаціонарний хоспіс також презентує себе в зимовому режимі. Два дні тому, ввечері, я зустрів колежанку на терасі. Вона розповіла про супровід мешканки нашого хоспісу під час нічного чергування. Медсестричка запитала її, чи сподобалося би їй поглянути на зачарований сад з його освітленим подвійним порталом. Та тільки кивнула, і так вони обидві дивилися в огорнуту білизною ніч. Це була мить зимового щастя, така близька до завершення життєвого шляху, подумав я про себе.
Коли в сутінках вечора я добираюся з Академії додому, над містом нависає незнайома мені раніше тиша. Я насолоджуюся цими моментами, хоча знаю, що під сніговою периною в садах і парках вже нетерпляче чекають проліски. А для мене навряд чи існують більш ніжні провісники прийдешньої весни.
З сердечними вітаннями, Ваш Андреас Штелі
Будні в хоспісі
Обмеження роблять нас винахідливими: особливе запрошення
З початком пандемії близько року тому раптом вже не вдавалося робити те, що було невід’ємною часточкою підтримки стабільної діяльності нашого хоспісного колективу, а саме зустрічі співробітників для проведення спільних святкувань і урочистостей. Прийшлося відмінити Свято літа, святкування Адвентів та й взагалі були скасовані всі спільні заходи. Але ж всі вони сприяли тому, що напружена робота, якою власне і є діяльність в хоспісі, могла бути добре організованою. І тим паче не вистачало можливостей для радісного і необтяженого спілкування саме в такий напружений час як сьогоднішній.
Питання полягало в тому, чи можна знайти альтернативу. І раптом виникла дуже незвичайна ідея: ідея спільної дегустації вин, але через існуючі обмеження в онлайн форматі. Герман Кеніг, винороб з Рандерзаккера, що знаходиться поблизу Вюрцбурга, який вже тривалий час має тісні зв’язки з Йоганнес - хоспісом, швидко погодився. А Аннет Рот щедро збагатила вечір невеликими ліричними відступами та коротенькими оповідями. Було вибрано час для проведення заходу, першого для волонтерів та співробітників стаціонару хоспісу, другий - для тих, хто працює в амбулаторії. Для всіх зацікавлених сторін ретельно відібрані вина з Франконії були заздалегідь упаковані в коробки і готові для доставки. Таким чином, ніщо не стояло на шляху цієї творчої пропозиції Йоганнес - хоспісу для своїх співробітників, які були сердечно запрошені на дегустацію разом зі своїми партнерами.
Два вечори були присвячені розмаїттю інформації про насолоду від споживання вина, літературі та спілкуванню. І звісно це було чимсь більше, ніж просто заміна звиклому спілкуванню, навіть якщо такі «системи відеоконференцій» не можуть замінити особистої та фізичної зустрічі.
Освіта
Курси останньої допомоги - тепер також онлайн!
Всім відомо, як надавати першу допомогу в небезпечних для життя кризах. Але не менш важливо знати можливості для підтримки хворої людини наприкінці її життєвого шляху. На так званих курсах Останньої допомоги зацікавлені громадянки і громадяни дізнаються, що вони можуть зробити для своїх близьких наприкінці їхнього життя. Йдеться, в певному сенсі, про «Невеличку абетку 1×1 супроводу вмираючої людини». В такому курсі надаються базові знання, а також інформація про найпростіші маніпуляції. І найголовніше, курси повинні підбадьорити навернутися до вмираючої людини (www.letztehilfe.info/project).
На курсах розглядаються чотири навчальні одиниці (модулі) до наступних тем:
- Смерть як частина життя
- Турбота та прийняття рішень
- Задоволення фізичних, психічних, соціальних та екзистенційних потреб
- Прощання з життям
Сьогодні курси Останньої допомоги існують в багатьох країнах, як, наприклад, в Норвегії, Данії, Швейцарії, Литві, Австрії, Австралії, Бразилії та Словенії.
Амбулаторна служба Йоганнес - хоспісу успішно пропонує курси останньої допомоги впродовж вже досить тривалого часу. І як висновок: концепція довела свою важливість на практиці. Суттєвою частиною успіху курсу є відкритий діалог в групах на теми смерті, вмирання та супроводу наприкінці життєвого шляху.
У зв'язку з нинішніми пов'язаними з пандемією обмеженнями контактів курси Останньої допомоги наразі не можуть відбуватися в наших власних приміщеннях або ж у наших зовнішніх партнерів. Але, крім надання знань і навичок, онлайн формат також пропонує можливість поставити запитання та обмінятися досвідом. Необхідні матеріали до практичних тем старанно комплектуються і заздалегідь надсилаються поштою учасникам курсу.
Переклад Галини Лейцюсь