В інших країнах до невиліковно хворих пацієнтів ставляться з повагою, намагаються створити умови, аби пацієнт знаходився вдома у комфортних для себе умовах. 80% всіх пацієнтів за даними ВООЗ хотіли би померти вдома.
Окрім широкої мережі мобільних служб паліативної допомоги, в багатьох країна широко розвинута послуга респісу - соціального відпочинку для членів родини. Це означає, що важкохворий пацієнт може бути переміщений до закладів паліативної допомоги на деякий час, аби родина мала можливість вирішити поточні побутові питання або перепочити.
22 червня відбулася відкрита розмова з журналістами, які займаються соціальною тематикою, про біль і паліативну допомогу, в межах інформаційної кампанії "ЗнімайРожевіОкуляри". Головна мета такого заходу - допомогти журналістам розповідати про проблему доступу до знеболення, паліативну допомогу і смерть коректно, збалансовано та з повагою до пацієнтів і їхніх рідних.
Розмову вели поважні експерти та практики: Ксенія Шаповал, менеджерка програмної ініціативи «Громадське здоров’я» фонду «Відродження; Андрій Славуцький, консультант ВООЗ, голова благодійного фонду «Епіона»; Алла Антонова, онкопсихолог благодійного фонду «Таблеточки»; Андрій Роханський, лікар, правозахисник, громадська організація «Інститут правових досліджень та стратегій»; Леся Брацюнь, радник Міністра охорони здоров’я з паліативної допомоги, лікар; Олена Коломійчук, радник Міністра охорони здоров’я; Ірина Сергієнко, представник департаменту Національного превентивного механізму Офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Захід відбувся у MediaHub і був організований програмною ініціативою «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».
Ксенія Шаповал, менеджерка програмної ініціативи «Громадське здоров'я» на початку розмови зауважила: «Журналістам, напевно, найважче висвітлювати тему паліативної допомоги, відчувати емпатію до пацієнтів. Тому ми зараз тут, аби спільно переконати суспільство в тому, що пацієнт має права, і перш за все - має право на знеболення».
Міжнародний фонд «Відродження» продовжує підтримувати ініціативи, які сприяють рівному доступу громадян до життєво необхідних лікарських засобів і відповідного лікування, у тому числі до знеболюючих препаратів. Інформаційна кампанія #ЗнімайРожевіОкуляри одна з таких ініціатив, вона покликана актуалізувати в суспільстві розуміння поняття поваги до людської гідності у медичній сфері та захисту прав пацієнтів, коли мова йде про право на доступ до знеболення.
В Україні щорічно паліативної допомоги потребують тисячі людей. А рідні щоденно змушені вирішувати як питання побуту й комфорту пацієнта, так і «воювати» за отримання знеболення. За даними ВООЗ, при правильному застосуванні сильнодіючих знеболювальних засобів, пацієнт може повністю позбавитися болю й відійти з гідністю. Проте в Україні експерти констатують систематичне порушення лікарями та чиновниками чинного законодавства та острах працювати за новими стандартами призначення сильнодіючих знеболювальних засобів. Кампанія #ЗнімайРожевіОкуляри – це заклик до управлінців сфери охорони здоров’я та соціального захисту нарешті визнати проблему опіки за важкохворими в Україні і почати реально її вирішувати.
Як зауважив Андрій Славуцький, консультант ВООЗ, голова благодійного фонду «Епіона», в інших країнах до невиліковно хворих пацієнтів ставляться з повагою, намагаються створити умови, аби пацієнт знаходився вдома у комфортних для себе умовах. 80% всіх пацієнтів за даними ВООЗ хотіли би померти вдома. Слід зазначити, що окрім широкої мережі мобільних служб паліативної допомоги, в багатьох країна широко розвинута послуга респісу - соціального відпочинку для членів родини. Це означає, що важкохворий пацієнт може бути переміщений до закладів паліативної допомоги на деякий час, аби родина мала можливість вирішити поточні побутові питання або перепочити.
Присутні на заході журналісти поставили експертам низку актуальних запитань і отримали на них вичерпні відповіді, зокрема: Скільки потрібно ліжко-місць, аби забезпечити паліативною допомогою всіх, хто її потребує? Якими є причини того, що лікарі систематично не виписують знеболення? Коли у продажу з’явиться дитяча форма морфіну в сиропі? Якою має бути підготовку кадрів для адекватного надання паліативної допомоги?