2-3 листопада у м.Києві відбувся Другий національний форум з дитячої паліативної допомоги.
Він пройшов за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" та за ініціативи Української асоціації паліативної допомоги дітям.
Форум - це можливість зібрати разом небайдужих професіоналів, представників влади та громадських діячів, які працюють для забезпечення гідного життя та дитинства маленьким пацієнтам, які потребують паліативної допомоги. Впродовж цих днів Форуму, учасники мали можливість ознайомитися з найкращими практиками, обговорити нагальні проблеми, та взяти участь у формуванні подальшого плану дій, на шляху до створення сучасної системи дитячої паліативної допомоги в Україні.
На жаль, діти й так найуразливіші в світі. А коли стикаються з невиліковною хворобою, то стають ще уразливішими. Дитячий церебральний параліч, цукровий діабет, хвороби системи кровообігу, онкологічні захворювання, хвороба нирок, ВІЛ/СНІД... Всі ці хвороби загрожують життю й вимагають особливого догляду - паліативної допомоги.
За даними Міністерства охорони здоров’я України майже 17 000 дітей, а за даними ЮНІСЕФ – від 30 до 70 000, потребують паліативної допомоги. Саме тому МОЗ визначає паліативну допомогу дітям одним з пріоритетних завдань держави в рамках забезпечення прав дитини. Перш за все – паліативні пацієнти не мають страждати від болю.
Існують розповсюджені міфи, які гальмують розвиток саме дитячої паліативної допомоги. Одні кажуть, що діти - це маленькі дорослі, які не потребують особливого підходу чи дитячих форм знеболювальних засобів.
Інший міф каже, що дітям не болить так як дорослим, тому що у дітей не настільки ще розвинена нервова система.
Обидві думки вкрай помилкові й призводять до того, що важкохворі діти з сильним больовим синдромом не отримують адекватного знеболення та догляду. Ці міфи необхідно розвінчувати й наполягати на розвитку саме дитячої паліативної допомоги.
Ще донедавна в Україні були доступні лише ін’єкційна та таблетована форми морфіну, що не відповідало рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо полегшення болю невиліковно хворих дітей. Морфін у формі сиропу є лікарським засобом, який ВООЗ внесла до списку життєво необхідних лікарських засобів для маленьких пацієнтів. Протягом останніх двох років точилися дискусії про необхідність реєстрації в Україні дитячої форми морфіну і вже в 2017 році за підтримки МОЗ відбулася реєстрація сиропної форми.
Це вже перемога, але ще так багато треба зробити...
Дитяча паліативна допомога в Україні починає тільки розвиватись.
Потрібно ще дуже багато зробити для того, щоб рівень надання допомоги важкохворим дітям в нашій країні почав відповідати сучасним світовим стандартам. Тільки об'єднавши спільні зусилля, можна побудувати систему, яка забезпечить дітям та їхнім родинам гідну та якісну підтримку.