ЗВІТ БЛАГОДІЙНОГО ФОНДУ «МАТИ ТЕРЕЗА»
ПО ПРОЕКТАХ, ФІНАНСОВАНИХ МФ «ВІДРОДЖЕННЯ»
РОБОТА НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНОГО ЦЕНТРУ
ЗВІТ-2014
Протягом 2014 року навчально-методичний центр змістив акценти своєї діяльності на впровадження і поширення стандартів надання паліативної допомоги і лікування хронічного больового синдрому в практику медичної допомоги на первинному рівні, а також паліативної допомоги дітям. Загалом за 2014 рік загальними тренінгами, в тому числі виїзними, семінарами, лекціями, тематичним удосконаленням, здійсненим в рамках співпраці з національним медичним університетом і базовим медичним коледжем, було охоплено 930 слухачів.
Є очевидним, що потреба і запит на знання з питань надання паліативної допомоги є високими.
Проект «Проведення тренінгу (тематичного удосконалення) ELNEC для медичних сестер та викладачів медичних коледжів» (сума гранту – 124 140 грн).
На 2-тижневому тематичному удосконаленні за темою «Окремі питання організації та надання паліативної допомоги», що проводився в період з 10 по 21 листопада 2014 для лікарів і старших медичних сестер медичних закладів, організаторів охорони здоров’я та викладачів курсу паліативної допомоги замість запланованих 2 груп по 15 осіб попросилися на навчання і прибули курсанти з Харкова, Києва, Луцька, Тернополя, Рівного, Чорткова, Кам’янця Подільського, Дубно, Херсона, Хмельницького, Кіровограда, Черкас, Запоріжжя, Чернівців, Львова та трьох районів Івано-Франківської області – всього 65 учасників, серед яких практикуючі медичні працівники; організатори охорони здоров’я; представники релігійних організацій; юристи; викладачі медичних вузів та соціальні працівники. Пройшло обговорення та узагальнення стандартів надання паліативної допомоги населенню України, щодо забезпечення максимально якісного життя пацієнтам з невиліковними захворюваннями і обмеженим прогнозом життя та їхнім рідним; обговорення питання організації та надання паліативної допомоги в стаціонарах та виїзними службами; питання організації надання паліативної допомоги дітям, створення стаціонарів для дітей та служби «Хоспіс вдома для дітей». Всі пройшли навчання та отримали відповідні сертифікати про тематичне удосконалення.
Проект «Підтримка створення першого дитячого центру паліативної допомоги в Івано-Франківської області. Основна проектна діяльність. Загальна підтримка організації-виконавця» (сума гранту – 159 800 грн).
Реалізація проекту була направлена на підтримку проведення навчальних заходів для спеціалістів Будинку дитини в м. Надвірна, Івано-Франківської області, де створено Перший дитячий центр паліативної допомоги. В Івано-Франківській області є певний позитивний досвід ведення паліативних пацієнтів – дорослого населення, навчальних практик, початку створення цілісної системи паліативної допомоги на регіональному рівні. Але досвіду ведення паліативних пацієнтів дитячого віку не було.
1) Провели 5-ти денний тренінг для соціальних працівників, студентів Києво-Могилянської академії, які працювали з пацієнтами Обласного клінічного центру паліативної допомоги та дітьми дитячого паліативного відділення Будинку дитини. Проведені спільні лекції та практичні заняття. Кількість слухачів 10 осіб. Прочитали такі теми:
- роль соціального працівника в паліативній допомозі
- роль соціального працівника в паліативній допомозі дітям
- роль соціального працівника в супроводі родини
- основні завдання соціального працівника
- координація роботи з Центром паліативної допомоги та дитячим паліативним відділенням.
2) Забезпечили участь лікарів, медичних сестер та волонтерів у Другому конгресі з паліативної допомоги дітям Європейської асоціації паліативної допомоги в м. Рим, Італія 19-21 листопада 2014 р, де викладачі НМЦ взяли участь в обміні досвідом з надання паліативної допомоги дітям. Після участі у Конгресі:
Ø Поширили отримані знання через ЗМІ серед інших колег-медиків-педіатрів у Івано-Франківській області. Та обговорювали з колегами інших міст України.
Ø Проведи тренінг в дитячому паліативному відділенні Будинку дитини у м. Надвірна, щодо впровадження міжнародних стандартів надання паліативної допомоги дітям.
Ø Планується участь у робочій групі зі створення Протоколів надання паліативної допомоги дітям (разом з МОЗ)
Ø Планується поширення адаптованих матеріалів (українською) на сайті, через Обласне управління охорони здоров’я з набутого досвіду.
Ø Планується з набутого досвіду включення програми навчання “Паліативна допомога дітям” в роботу тренінгового центру з паліативної допомоги , проведення лекцій та практичних занять у 2015 році.
Проект «Впровадження і поширення стандартів надання паліативної допомоги через діяльність навчально-методичного центру Івано-Франківського обласного клінічного центру паліативної допомоги. Загальна підтримка діяльності» (сума гранту – 199 230 грн).
Реалізація проекту була направлена на підтримку безперервної діяльності навчально-методичного центру з паліативної допомоги на базі Івано-Франківського Центру паліативної допомоги задля поширення кращих практик надання паліативної допомоги. Протягом року було проведено:
1) 7 семінарів-тренінгів на тему: «Сучасні підходи до лікування хронічного больового синдрому. Лікування хронічного болю в рамках нових нормативних документів» для заступників головних лікарів з медичного обслуговування населення, головних лікарів Центрів ПМСД та кандидатів на посади головних лікарів Центрів ПМСД; для медичних працівників ЦРЛ Івано-Франківської обл; для медичних працівників медичних закладів областей України; для сімейних лікарів Івано-Франківської області.
2) 2 тренінги по програмі «Лікар+медсестра ПД» на тему : «Основи паліативної допомоги» для лікаря і медсестри БФ «Карітас» та ЦРЛ Ів-Фр обл.
3) 1 тренінг на тему : «Основи паліативної допомоги» для для медичних працівників медичних закладів областей України; для сімейних лікарів Івано-Франківської області.
4) 2 тренінг на тему «Роль медичного психолога в мультидисциплінарній команді паліативної допомоги. Психологічна підтримка в паліативній допомозі» для медичних працівників областей України.
5) 1 тренінг на тему «Хронічний біль та психологічна підтримка дітей та їх родичів в паліативній допомозі» для медичних, соціальних працівників та волонтерів областей України.
6) 1 тренінг на тему «Практика організації і надання паліативної допомоги виїзними службами» для медичних працівників паліативного відділення Київської міської лікарні.
7) Виїзні тренінги:
- 1 – одно-денний у м.Свалява, Закарпаття - тема: «Лікування хронічного болю в рамках нових нормативних документів»;
- 1 – дво-денний по програмі «Навчання медичних та соціальних працівників виїзного консультативного відділення БФ «Карітас» в рамках співпраці, згідно укладеного договору № 5 від 02.02.2014р» - тема «Основи паліативної допомоги в домашніх умовах. Лікування хронічного больового синдрому»;
- 1 – три-денний по програмі «Навчання медичних працівників паліативного відділу Надвірнянського будинку дитини Ів-Фр обл» - тема «Контроль симптомів при наданні паліативної допомоги дітям»;
- 8 – одно-денних в Коломийський, Косівський, Снятинський, Верховинський, Долинський, Калуський, Яремчанський, Богородчанський райони Івано-Франківської області – тема «Практика організації і надання паліативної допомоги виїзними службами»
Оформлено під час тренінгів: тренінгові програми для лікарів, медичних сестер, соціальних працівників та волонтерів; форми до- тренінгового і після- тренінгового фінального оцінювання успішності курсантів тренінгу.
Видано багато літератури та матеріалів для учасників тренінгу. Всі курсанти, які пройшли навчання, отримали відповідні сертифікати.
Проект «Інституційна підтримка діяльності БФ «Мати Тереза та Івано-Франківського тренінгового центру паліативної допомоги» (сума гранту – 35 400 грн).
Реалізація проекту була направлена на придбання програми бухгалтерського обліку «1С» для бюджетних установ, з метою ефективного ведення бухгалтерського, податкового обліку та підготовка відповідної звітності, як найоптимальнішого продукту для неприбуткових організацій.
Реалізація проекту:
a. купівля програми бухгалтерського обліку «1С для бюджетних установ» та ліцензії на її встановлення;
b. встановлення програми бухгалтерського обліку «1С для бюджетних установ»;
c. спеціальне навчання користувачів програмою;
d. заключення угоди з виконавцем про подальше обслуговування програми.
Проект «Організація заходів до Всесвітнього Дня паліативної допомоги у Івано-Франківській області на тему: «Паліативна допомога – справа кожного!» (сума гранту – 13 000 грн).
Реалізація проекту була направлена на відзначення Всесвітнього дня паліативної допомоги в Івано-Франківській області.
Реалізація проекту:
1. Виготовлення інформаційних буклетів «Паліативна допомога дітям Прикарпаття»
2. Виготовлення постера «Створення першого в Україні дитячого хоспісу»
3. Захід для онкохворих дітей, дітей з особливими потребами та дітей-сиріт Будинку дитини; солодкий стіл; конкурс малюнка; трудотерапія (в приміщення дитячого хоспісу та онкогематології)
4. Проведення заходів на Вічевому Майдані:
· збір коштів для пацієнтів дитячої онкогематології (похід зі скриньками );
· продаж троянд під час бігового марафону, та масовий гулянь, проведеного міською владою (2 дні);
· продаж пекарських виробів (тістечок);
· розповсюдження друкованої інформації про створення дитячого виїзного консультативного відділення.
5. Продаж пекарських виробів (тістечок) у холлі Національного медичного університету, національного педагогічного університету та базового медичного коледжу;
6. Збір коштів у холлі Івано-Франківської ОДА;
7. Проведення фотовиставки робіт Русі Асєєвої «Життя онкохворих дітей : погляд крізь об’єктив» у виставочному центрі фортечної галереї «Бастіон».
8. Проведення прес-конференції у виставочному центрі фортечної галереї «Бастіон» під час фотовиставки робіт Русі Асєєвої «Життя онкохворих дітей : погляд крізь об’єктив», з представниками місцевої влади, керівниками медичних установ, та запрошеними гостями;
9. Трансляція по місцевих телеканалах і кінотеатрах міста анонсу про проведення фотовиставки у виставочному центрі фортечної галереї «Бастіон»;
10. Подання інформації про організацію Всесвітнього дня ПХД-2014 у місцеву пресу, національну пресу, на сайт Ліги паліативної допомоги, на сайт Альянсу з організації паліативної допомоги в світі; на сайт БФ «Мати Тереза».
11. Організація спільного молебню у капличці хоспісу та церквах Івано-Франківська.
12. Інформація про здійснені заходи з нагоди Всесвітнього дня хоспісу викладена в ЗМІ: на сайті www.palliative.if.ua , у соціальну мережу (Facebook), у місцеву та національну пресу.
http://report.if.ua/lyudy/frankivsku-pokazaly-oblychchya-onkohvoryh-ditej/
http://kurs.if.ua/news/v_ivanofrankivsku_vidkryly_fotovystavku_z_onkohvorymy_ditmy_7266.html
http://www.0342.ua/article/633280
http://vikna.if.ua/news/category/all/2014/10/03/22972/view
http://www.if.gov.ua/?q=news&id=24903
http://www.youtube.com/watch?v=3bMgHzuOC58&list=UUwgTXKnYPE0XHz5G3bniuRA
· В ході проведення заходів і акцій головна мета і завдання були досягнуті:
Ø Інформація донесена до влади та населення щодо потреб дітей у ПД та у створенні мережі виїзних бригад у місті, та успішне створення і відкриття виїзної бригади при дитячому хоспісі Будинку дитини.
Кількість зацікавленої аудиторії на публічних акціях:
1. Студенти та викладачі 2 університетів – 400 осіб
2. Студенти медичного коледжу та викладачі – 150 осіб
3. Громадськість міста під час проведення всіх вуличних заходів, та в кікотеатрі «Люмьер» – разом близько 2000 осіб
4. Учасники пресс-конференції та виставки фоторобіт в фортечній галереї «Бастіон» – 100 осіб
Ø Залучено додаткове фінансування для підтримки діяльності дитячого хоспісу та дитячої онкогематології .
Зібрано добровільні пожертвування, які передані в дитячу онкогематологію та дитячий хоспіс на суму 15 484 грн, з них:
Фінансові ресурси:
- 8 384 грн – з продажу тістечок
- 4 300 грн – з продажу троянд, та збору коштів в скриньку під час марафону та масових гулянь в центрі міста (2 дні)
Не фінансові ресурси:
- продукти харчування (солодощі) – на суму 800 грн
- засоби гігієни – на суму 2000 грн.
Висновок:
- ·У навчально-методичному центрі Івано-Франківського обласного клінічного центру паліативної допомоги проходить постійний навчальний процес з питань паліативної допомоги - для педіатрів, онкологів, терапевтів, фельдшерів, медичних сестер, сімейних лікарів міських і районних лікарень та поліклінік, сімейних лікарів на час їх циклів післядипломної освіти в Івано-Франківському національному медичному університеті, лікарів-інтернів з терапії та сімейної медицини, студентів медичного коледжу, медичних сестер, що підвищують свою кваліфікацію, соціальних працівників, волонтерів та родичів, а також організаторів надання паліативної допомоги виїзними службами.
- Навчально-методичний центр Івано-Франківського обласного клінічного центру паліативної допомоги має реальні можливості і надалі здійснювати свою діяльність на постійній основі, звісно за умови подальшої його підтримки міжнародним фондом «Відродження», благодійним фондом «Мати Тереза», іншими організаціями.
- Під час публічних заходів найкраще донести інформацію, проінформувати владу і громадськість про різні можливості вирішення проблем невиліковно хворих дорослих та дітей, активізувати суспільну думку про те, що паліативна допомога – це справа кожного, що паліативна допомога повинна бути надана всім, хто її потребує, і що такий вид надання допомоги потрібен людям, і паліативну службу потрібно розвивати. Завдання проектів до Всесвітнього Дня ПД - провести широку інформаційну кампанію, організувати масові заходи з нагоди всесвітнього дня паліативної допомоги та залучити населення Прикарпаття до подальшого збору коштів на підтримку існуючих стаціонарних, виїзних, дитячих відділень паліативної допомоги і на створення нових виїзних бригад в районах.
Людмила Андріїшин -
керівник навчально-методичного центру
зав.виїзним/консультативним відділенням ОКЦПД,
головний позаштатний спеціаліст ДОЗ ОДА
Президент фонду «Мати Тереза»