В Україні видано підручник з паліативної допомоги для медичних сестер
Значну частину запланованих заходів у рамках співпраці двох хоспісів в Івано-Франківську та Мюнстері, що фінансово підтримується Федеральним міністерством закордонних справ, довелося відмінити через пандемію. Однак найамбітніший проект зміг бути реалізованим з великим успіхом: створення та видання підручника з паліативної допомоги українською мовою. У розпал цього складного часу зі всіма його непевностями я глибоко зворушений тим, що нам це вдалося. Нам, це перш за все, членам проєктної групи та обидвом перекладачам.
Я вважаю результат цього інтенсивного робочого процесу вражаючим. Цей посібник під назвою «Паліативна допомога» є орієнтованим на практику путівником для професійної групи медсестер і першим у своєму роді для цієї основної групи паліативного забезпечення в Україні. Він нараховує 344 сторінки і поділяється на п’ять частин: I. Основні положення, II. Паліативна допомога та терапія, III. Заключна фаза та смерть, IV. Культура, етика та право, V. Самодопомога. Усі теми відповідають цілісному підходу, як і сформулювала Сіслі Сондерс в своїй концепції «тотального болю» («total pain»).
Підручник розпочинається передмовами таких особистостей: Катерини Балабанової, Міністерство охорони здоров’я України; Джулії Лінг, Європейська асоціація паліативної допомоги; Ксенії Шаповал, Міжнародний фонд "Відродження". Водночас він відкриває серію публікацій, що будуть присвячені темам з питань організації та забезпечення паліативної допомоги в Україні.