Організація роботи
Паліативну допомогу надають заклади охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування, а також фізичні особи-підприємці (ФОП), які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики. Якщо плануєте надавати паліативну допомогу стаціонарно — отримайте ще й ліцензію на провадження господарської діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Завдання, складові і принципи паліативної допомоги:
Із пацієнтом, який потребує паліативної допомоги, працює мультидисциплінарна команда. Її склад залежить від стану пацієнта, обсягів допомоги та розміру території обслуговування.
Основне завдання членів мультидисциплінарної команди — покращувати якість життя пацієнта та членів його сім’ї та/або інших осіб, що за ним доглядають. Для цього команда намагається якнайраніше виявляти, оцінювати та лікувати біль, супутні симптоми й ускладнення, а також розв’язувати фізичні, психологічні, духовні та соціальні проблеми пацієнта.
Паліативна допомога передбачає чотири основні складові:
медична — симптоматична терапія й лікування хронічного больового синдрому, а також запобігання йому, медикаментозна терапія, надання ефективного знеболення
соціальна, зокрема надання соціальної послуги паліативного догляду
духовна
психологічна
Паліативна допомоги ґрунтується на принципах:
доступності
планування
безперервності та наступності
Останні принципи здійснюйте відповідно до побажань пацієнта і з урахуванням етичного і гуманного ставлення до пацієнта та членів його сім’ї, інших осіб, що доглядають за пацієнтом.
Структура мережі
Усі установи, заклади, служби та ФОП, які надають паліативну допомогу, на всіх рівнях медичної допомоги на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, утворюють регіональну мережу паліативної допомоги (п. 3 розд. IV Порядку № 1308). Один із закладів, що надає спеціалізовану паліативну допомогу, визначають центром координації цієї мережі.
Для надання паліативної допомоги у стаціонарних умовах, що забезпечують цілодобове медичне спостереження та лікування, створюйте лікарні «Хоспіс», відділення (палата, ліжко, за умови залучення мультидисциплінарної команди), мультидисциплінарні команди.
Лікарня «Хоспіс» — це заклад охорони здоров’я стаціонарного типу, який надає спеціалізовану паліативну допомогу, консультативні послуги пацієнтам та членам їх сімей, іншим особам, що доглядають за пацієнтами, медичним працівникам інших закладів охорони здоров’я або установ соціального захисту населення.
Також як окрему юридичну особу, або як структурний підрозділ у закладах охорони здоров’я, або як ФОП можна створювати:
відділ мобільної паліативної допомоги — надає загальну та/або спеціалізовану паліативну допомогу в амбулаторних умовах, в місцях перебування пацієнтів, а також консультує та психологічно підтримує членів їх сім’ї, консультує медпрацівникам інших закладів або працівників установ соціального захисту населення
відділ мобільної респіраторної підтримки — надає спеціалізовану паліативну допомогу пацієнту, який потребує проведення штучної вентиляції легенів в амбулаторних умовах, вдома, за місцем перебування, та консультує членів сімей
кабінет лікування хронічного болю та паліативної допомоги — надає паліативну допомогу, поліпшує доступність та забезпечує протибольову терапію пацієнту з поширеними формами злоякісних новоутворень та хронічним больовим синдромом неонкологічного походження; діагностує біль, надає консультації
Паліативну допомогу окремим категоріям пацієнтів надають:
хворим на відкриті форми туберкульозу — спеціалізовані заклади
хворим із тяжкими психічними розладами — заклади з надання психіатричної допомоги
у випадках невідкладних станів — Центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф
Документи
Медичні
Пістава для того, щоб госпіталізувати або прийняти пацієнта на медичне обслуговування — направлення лікуючого лікаря або особисте звернення пацієнта. Відтак він має підписати інформовану добровільну згоду на проведення діагностики, лікування та на проведення операції і знеболення.
Паліативну допомогу надавайте пацієнту відповідно до критеріїв визначення пацієнта, що потребує паліативної допомоги, Форма цього документа затверджена як додатки 2 і 3 (для пацієнта дитячого віку) до Порядку № 1308.
Щоб визначити план та обсяг надання паліативної допомоги, заклад охорони здоров’я складає план спостереження пацієнта, що потребує паліативної допомоги (далі — План спостереження). Його форма затверджена як додаток 1 до Порядку № 1308. Цей документ складайте у двох примірниках.
NB! Регулярно переглядайте План спостереження, зокрема у разі зміни клінічного стану пацієнта або його побажань.
Під час виписки один примірник Плану спостереження залиште у медичній обліковій документації, а другий видайте пацієнту або його законному представнику. Також видайте епікриз із медичної картки стаціонарного хворого.
Пацієнту, який має продовжувати приймати препарати наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, при виписці випишіть рецепт на спеціальному рецептурному бланку форми № 3 (ф-3). Обов’язково внесіть запис про призначення препарату в медичну карту пацієнта.
NB! Відомості про пацієнтів, яким надається паліативна допомога, мають бути відображені в електронній системі охорони здоров’я.